Didžiosios Britanijos žvalgyba „apšviečia” kinų šnipę, kuri „slepiasi viešai “

Žeimis Detmeris, VOA news

Didžiosios Britanijos vidaus žvalgybos agentūra MI5 patiria politinį spaudimą, kad paaiškintų, kodėl ji anksčiau neįspėjo įstatymų leidėjų apie įtariamos Kinijos šnipės veiklą, kuri, kaip teigia saugumo tarnyba, „sąmoningai įsitraukė į politinį kišimąsi į JK“.
Didžiosios Britanijos saugumo agentūros pastaraisiais mėnesiais perspėjo apie didėjantį Kinijos šnipų aktyvumą šalyje, tačiau įtariamai šnipei Christine Lee, 59 metų dviejų vaikų motinai ir Kinijos ambasados ​​patarėjai teisės klausimais, buvo leista netrukdomai dirbti ir netgi sulaukta apdovanojimų 2019 m. iš Downing Street 10.
Remiantis retu perspėjimu, kurį ketvirtadienį MI5 išsiuntė Bendruomenių rūmų valdžiai, Lee padėjo ir nukreipė finansines aukas iš Kinijos politinėms partijoms ir parlamentarams ir praleido gerus tris dešimtmečiu, užmegzdama ryšius su politikais ir aukšto rango pareigūnais

.Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbin penktadienį paneigė kaltinimus.

„Kinija visada laikėsi nesikišimo į kitų šalių vidaus reikalus principo“, – sakė jis per spaudos konferenciją Pekine. „Mes neturime poreikio ir neužsiimsime vadinamąja trukdžių veikla. Kai kurie žmonės galėjo žiūrėti per daug „007” filmų, todėl kilo per daug nereikalingų asociacijų.”

Kinijos ambasada Didžiojoje Britanijoje teigė, kad kaltinimai Lee yra „šmeižimo ir bauginimo prieš kinų bendruomenę Jungtinėje Karalystėje“ kampanijos dalis.

2015–2020 metais Lee advokatų kontora, įsikūrusi Anglijos mieste Birmingeme, paaukojo 900 000 USD Gardineriui jo biuro veiklai. Darbo partijos įstatymų leidėjas įdarbino vieną iš Lee sūnų savo privačiame biure. Gardineris Londono transliuotojui sakė, kad Christine Lee ieškos jo nuomonės apie tai, „kas buvo aukštesnis ir kas nusileido politikoje“.
Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjas savo pareiškime teigė, kad „kelerius metus palaikė ryšius su mūsų saugumo tarnybomis“ dėl Lee ir teisingai pranešė apie visas aukas. Gardineris kurį laiką buvo pagrindinis leiboristų atstovas energetikos ir klimato kaitos bei tarptautinės prekybos klausimais. Jis iš esmės laikėsi Pekinui palankių pozicijų ir palaikė ginčytiną atominę elektrinę, kuri Didžiojoje Britanijoje statoma bendradarbiaujant su Kinijos valstybei priklausančia energetikos įmone.

Tačiau Didžiosios Britanijos valdžia nepateikė jokių pasiūlymų dėl jo netinkamo elgesio. Gardineris teigė, kad MI5 jam pranešė, kad nėra jokių žvalgybos duomenų, rodančių, kad Lee sūnus Danielis Wilkesas „žinojo apie neteisėtą savo motinos veiklą arba prisidėjo prie jos“.
Gavusi įspėjimą iš MI5, Bendruomenių rūmų pirmininkė Lindsay Hoyle ketvirtadienį perspėjo parlamentarus, sakydama, kad Lee „dalyvauja politinio kišimosi veikloje Kinijos komunistų partijos vardu, nusitaikydamas į Parlamento narius ir susijusius politinius subjektus“. Jis sakė, kad MI5 jai pranešė, kad Lee nuslėpė aukų, kurias ji skyrė tarnaujantiems ir būsimiems parlamentarams, kilmę.

Kinijoje gimusi Lee devintajame dešimtmetyje įkūrė namus Anglijos Midlandse ir įkūrė sėkmingą advokatų kontorą, kurios pagrindinis biuras yra Birmingeme, o filialai – Londono kinų kvartale, Pekine, Honkonge ir Guangdžou. Manoma, kad ji yra natūralizuota Didžiosios Britanijos pilietė.

Saugumo ministras Damianas Hindsas penktadienį sakė, kad bus peržiūrėta, kaip Lee pavyko užmegzti ryšius su atsakingais asmenimis. Hindsas teigė, kad incidentas parodė būdą, kaip priešiškos šalys bandė kištis į Didžiosios Britanijos politiką.

„Jūs turite operatorių, kurie specializuojasi bandydami, žinoti, rasti būdų, kaip patekti į įtakingas pareigas ir veikia įvairiais būdais“, – sakė jis „Sky News“.
Hindsas pridūrė: „Tai istorija, incidentas, punktas apie tai, kaip kitos valstybės gali įvairiais būdais siekti paveikti mūsų šalį, vienas iš jų yra politinis kišimasis, o vienas iš būdų tai padaryti yra finansavimas“.

Buvęs konservatorių partijos lyderis Iainas Duncanas Smithas paragino atlikti platesnę peržiūrą ir išnagrinėti, kodėl įstatymų leidėjai daug anksčiau nebuvo perspėti saugumo tarnybų dėl Lee, kuri jau 17 metų aukoja britų politikams.

„Kodėl, po galais, tokei agentei leidžiama veikti šioje šalyje? – paklausė jis ketvirtadienį Bendruomenių Rūmuose.

Didžiosios Britanijos pareigūnai teigia, kad Lee buvo įtariama siekusi paveikti kelis parlamentarus, nepaisant jų partijos. Keletas įstatymų leidėjų, įskaitant vyresniuosius, iš Konservatorių, Darbo ir Liberalų demokratų partijų gavo aukų, o ji turėjo prieigą prie eilės Didžiosios Britanijos ministrų pirmininkų. 2019 m. ji gavo tuometinės ministrės pirmininkės Theresos May apdovanojimą „Points of Light“ už darbą britų ir kinų bendruomenės labui. Apdovanojimas buvo atšauktas ketvirtadienį.

Vidutinio amžiaus, akiniuota ir gerbiamateisininkė, Lee iš pirmo žvilgsnio atrodytų neįtikėtina šnipė. Tačiau Didžiosios Britanijos žvalgybos pareigūnai teigia, kad jos šnipinėjimas buvo vadovėlinis prekybos poveikiu atvejis, pasitelkiant simpatijų pagalbą ir identifikuojant galimus verbuoti asmenis.

„Žmonės mano, kad šnipinėjimas yra spalvingi Džeimso Bondo dalykai“, – VOA sakė tarnaujantis britų žvalgybos pareigūnas. „Tačiau Lee vaidmuo buvo ne pavogti valstybės ir karines paslaptis, o įsiskverbti į politinius ir verslo sluoksnius būdais, naudingais Kinijos užsienio politikos tikslams ir atverti įtakos kelius“, – pridūrė jis.
„Ji yra klasikinis atvejis, kai šnipas slepiasi matomoje vietoje“, – pridūrė jis.
Žinoma, Lee nebuvo smulki žuvelė. Ji buvo pažįstama figūra Didžiosios Britanijos parlamente ir neslėpė aukšto lygio ryšių su Kinijos politine isteblišmentu. Jos advokatų kontora konsultavo Kinijos ambasadą, ji buvo nufotografuota stovinti šalia Kinijos prezidento Xi Jinpingo.

Gruodį Didžiosios Britanijos užsienio žvalgybos agentūros MI6 vadovas Richardas Moore’as pareiškė, kad Kinijos iškilimas yra „vienintelis didžiausias prioritetas“ jo pareigūnams. Jis perspėjo, kad Pekinas didina savo šnipinėjimo veiklą ir daugiausia dėmesio skiria politikai ir vyriausybės darbuotojams, taip pat tiems, kurie dirba pramonės šakose ir universitetuose, kurie gali būti naudingi KKP.
„Jie taip pat stebi ir bando daryti netinkamą įtaką Kinijos diasporai“, – sakė jis.

Pagal užsienio spaudą parengė Sigitas Žilius

Straipsnis originalo kalba:

https://www.voanews.com/a/british-intelligence-shines-light-on-chinese-spy-hiding-in-plain-sight-/6397338.html

https://www.voanews.com/a/british-intelligence-shines-light-on-chinese-spy-hiding-in-plain-sight-/6397338.html